Coilhose® PE0417-500K Standard Pneumatic Tubing, 0.17 in ID x 1/4 in OD x 500 ft L, 0.04 in THK Wall, Polyethylene, Domestic
Invoice Description
POLY FLO TUBING,BLK,1/4IN ODx.170ID,123psi, SOLD BY FT, PE0417-500K, COILHOSE POLY TUBING
Features
Back To Top- Polyethylene is one of the most popular choices for low pressure tubing due to its resistance to most chemicals and solvents, good flexibility and economical cost
- PE tubing is manufactured from high quality resins and extruded to close tolerances
- Compatible with Coilock fittings and poly-tube fittings
- -0.004 in Dia tolerance
- 28 in hg Vacuum rating
- 44 Shore D hardness
Tech Specs
Back To Top| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Color | Black |
| Brand | Coilhose |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 0.17 in |
| Length | 500 ft |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Temperature Rating | -40 to 150 deg F |
| Type | Standard |
| Wall Thickness | 0.04 in |
| Working Pressure | 200 psi at 75 deg F |