ContiTechFrontier™ 200 20132830 Air and Multipurpose Hose, 1/4 in Nominal, NPT End Style, 50 ft L, 200 psi Working, EPDM Synthetic Rubber Cover/Tube, Domestic
Invoice Description
AIR HOSE, COUPLED, 1/4x50FT 1/4IN NPT FITTINGS 200.0 PSI, RED, MALE/MALE CONTINENTAL CONTITECH RED AIR HOSE; 5/BX; SOLD EACH
Tech Specs
Back To Top| Brand | ContiTech |
|---|---|
| In Stock | N |
| Color | Red |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | NPT |
| Length | 50 ft |
| Material | EPDM Synthetic Rubber Cover/Tube |
| Method of Manufacture | Braided |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Temperature Rating | -40 to 210 deg F |
| Working Pressure | 200 psi |