CopperTop Batteries, DuraLock Power Preserve Alkaline, 1.5 V, D
Invoice Description
DURACELL BATTERY, D, PK 12/PACK, ALKALINE COPPERTOP DURACELL BATTERIES
Tech Specs
Back To Top| Batt. Cap. [Nom] | 15 A-h |
|---|---|
| Batt. Size | D |
| Batt. Type | Non-Rechargeable Dry Cell Alkaline |
| Dia. [Nom] | 0.81 in; 1.346 in; 2.156 in |
| Height [Nom] | 2.421 in |
| Length [Nom] | 1.346 in |
| Quantity | 12 per pack |
| Temp. Range [Max] | 130 F |
| Temp. Range [Min] | -4 F |
| Voltage [Nom] | 1.5 V |
| Width [Nom] | 1.346 in |
| Wt. | 3.96 lb |
| Brand | Duracell |
| In Stock | N |