CRC® 03079 Extremely Flammable Heavy Duty Grease, 16 oz Aerosol Can, Viscous Grease Form, Red, -25 to 300 deg F
Invoice Description
RED GREASE 16oz, AEROSOL CAN HEAVY DUTY FORMULA, 12/CANS PER CASE SOLD PER EACH, CRC RED GREASE CANS
Features
Back To Top- Heavy duty, NLGI grade 2 aluminum complex based grease that provides superior lubrication and withstands high temperature and high pressure
- Red color allows for easy visual inspection of film coverage
- Plastic safe
- It penetrates deep to form a tenacious, long lasting thick film
- Waterproof and resistant to acids, alkalis, salt, oxidation, weather and steam
Tech Specs
Back To Top| Brand | CRC |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Base Type | Aluminum Complex |
| Color | Red |
| Composition | Heptane, Propane |
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Flammability Rating | 1.2 to 6.7% |
| Flash Point | <20 deg F |
| Form | Viscous Grease |
| Net Weight | 11 oz |
| Odor/Scent | Solvent |
| Specific Gravity | 0.72 |
| Temperature Range | -25 to 300 deg F |
| Type | Extremely Flammable Heavy Duty |
| Viscosity | 1000 to 1250 SUS at 100 deg F |
| VOC Content | 453.6 g/L |