CRC® 03130 QD® Extremely Flammable Quick-Dry Contact Cleaner, 16 oz Aerosol Can, Alcohol Odor/Scent, Clear, Liquid Form
Invoice Description
QD CONTACT CLEANER, 16oz AEROSOL, WHITE LIQ. W/O RESIDUE, EVAPS. QUICKLY CRC CONTACT CLEANERS
Features
Back To Top- Suitable for cleaning sensitive electronics and electrical equipment without leaving a residue
- Evaporates quickly, leaves no residue and is safe to use on all plastics
- Use where lower flashpoint cleaners are acceptable
Tech Specs
Back To Top| Series | QD� |
|---|---|
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Net Weight | 11 oz |
| Form | Liquid |
| Color | Clear |
| Odor/Scent | Alcohol |
| VOC Content | 495 g/L |
| Specific Gravity | 0.66 |
| Composition | Naphtha (Petroleum), Hydro Treated Light, 1, 1-Difluoroethane, n-Hexane, 2, 2, 4-Trimethylpentane, Isopropyl Alcohol, 2, 2-Dimethylbutane, 2-Methylpentane, Petroleum Distillate |
| Brand | CRC |
| In Stock | Y |
| Flash Point | <0 deg F |
| Type | Extremely Flammable Quick-Dry |