CRC® 05088 Brakleen® Extremely Flammable Non-Chlorinated Organic Solvents/Alcohol Brake Parts Cleaner, 20 oz Aerosol Can, Liquid, Clear, Solvent
Invoice Description
BRAKLEEN, NON-CHLORINATED 20oz AEROSOL REMOVE BRAKE FLUID, OIL, ETC. CRC BRAKE CLEANERS - deviation #221337
Features
Back To Top- Formulated to quickly remove brake fluid, grease, oil and other contaminants from brake linings and pads
- The brake cleaner to use where compliance calls for a chlorine free product
- Degreases instantly
- Slightly soluble in water
- No plastic safe
- 10 years of shelf life
Tech Specs
Back To Top| Type | Extremely Flammable Non-Chlorinated Organic Solvents/Alcohol |
|---|---|
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Form | Liquid |
| Color | Clear |
| Odor/Scent | Solvent |
| VOC Content | 657.2 g/L |
| Specific Gravity | 0.7935 |
| Composition | Methanol, Toluene, Acetone, 3-Methylhexane, Carbon dioxide, n-Heptane, Methylcyclohexane, Naphtha, Cyclohexane, Ethylbenzene |
| Brand | CRC |
| In Stock | Y |
| Boiling Point | 132.9 deg F |
| Flash Point | <0 deg F |
| Net Weight | 14 oz |
| Series | Brakleen� |