CRC® 05089 Brakleen® Chlorinated Non-Flammable Brake Parts Cleaner, 20 oz Aerosol Can, Liquid, Clear, Irritating
Invoice Description
BRAKLEEN, 19oz, AEROSOL, BRAKE PARTS CLEANER AND DEGREASER, 12/CASE, SOLD PER EACH, CRC BRAKE CLEANERS
Features
Back To Top- The original brake parts cleaner
- Formulated to quickly and effectively remove grease, brake dust, brake fluids, oils and other contaminants from brake parts, lining and pads
- 10 years of shelf life
- Irritating odor at high concentrations
Tech Specs
Back To Top| Type | Chlorinated Non-Flammable |
|---|---|
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Net Weight | 19 oz |
| Form | Liquid |
| Color | Clear |
| Flash Point | <0 deg F |
| Specific Gravity | 1.22 to 1.62 |
| Composition | Tetrachloroethylene, Carbon dioxide |
| Brand | CRC |
| In Stock | Y |
| Boiling Point | 250.3 deg F |
| Odor/Scent | Irritating |
| Series | Brakleen� |
| VOC Content | 704.2 g/L |