CRESCENT NICHOLSON® 03533N Flat Hand File, 6 in L, Double/Single/Smooth Cut
Invoice Description
6IN FILE, SMOOTH CUT AMERICAN PATTERN DOUBLE CUT ON BOTH SIDES NICHOLSON FILES
Features
Back To Top- Rectangular cross section allows you to smooth and sharpen straight surfaces, while slight taper in width towards the file's point creates ease of access in slots
- Double cut on the sides for rough filing and single cut on the edges for a smooth finish
Tech Specs
Back To Top| Type | Flat |
|---|---|
| Cut Type | Double/Single/Smooth |
| Length | 6 in |
| Brand | CRESCENT NICHOLSON |
| In Stock | Y |
| Coarseness of Cut | American Pattern |
| Handle Type | Tang |
| Thickness | 5/32 in |
| Width | 39/64 in |