CRESCENT NICHOLSON® 08642 Rectangle File, 10 in L, Bastard/Single Cut
Description
The CRESCENT NICHOLSON® 4 single cut bastard mill files sharpen mill or circular saws and are ideal for draw filing and finishing metals. The rectangular shape lets you smooth and sharpen straight surfaces. 2-square edges allow you to make grooves fixed at the same width as the file and all sizes taper slightly in width to improve access in slots.
Invoice Description
Features
Back To Top- Rectangular shape lets you smooth and sharpen straight surfaces
- Single cut texture on the sides and edges for applying a smooth finish
- 2-square edges allow you to make grooves fixed at the same width as the file
- All sizes taper slightly in width to improve access in slots
Tech Specs
Back To Top| Cut Type | Bastard/Single |
|---|---|
| Length | 10 in |
| Brand | CRESCENT NICHOLSON |
| In Stock | Y |
| Coarseness of Cut | American Pattern |
| Handle Type | Tang |
| Thickness | 11/64 in |
| Type | Rectangle |
| Width | 7/8 in |