DeWALT® 2808 Nailin™ Nail Drive Anchor With Carbon Steel Nail, 1/4 in Dia, 1 in OAL, Mushroom Head Head, Zamak Alloy
Description
The Zamac Nailin is a nail drive anchor which has a body formed from Zamac alloy. Drive nails are available in carbon or stainless steel. The anchor can be used in concrete, block, brick or stone. A corrosion resistant Zamac alloy is used to form the anchor body with either a mushroom or flat head. The anchor can be used for light duty, tamperproof applications. The anchor is not recommended for overhead, life-safety or sustained tensile loading applications unless special considerations are given to the allowable loads.
Invoice Description
Features
Back To Top- Installs in a variety of base materials
- Normal weight concrete, hollow concrete masonry, brick masonry and stone
- 655 lb at 4000 psi and 6000 psi for concrete shear strength
- 580 lb at 4000 psi and 6000 psi for Normal Weight Concrete
Tech Specs
Back To Top| Series | Nailin� |
|---|---|
| Diameter | 1/4 in |
| Overall Length | 1 in |
| Head Size | 35/65 x 9/64 |
| Drill Size | 1/4 in |
| Hole Diameter | 5/16 in |
| Minimum Embedment Depth | 5/8 in |
| Shear Strength | 440 lb at 2000 psi for Concrete |
| Tensile Strength | 410 lb at 2000 psi for Normal Weight Concrete |
| Material | Zamak Alloy |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Head Type | Mushroom Head |