DeWALT® 6308SD Smart DI+™ Smooth Wall Expansion Anchor, 1/2 in, 5/8 in Drill, Carbon Steel
Description
The Smart DI+™ anchor (drop-in) is an all steel drop-in style anchor. The patented Smart DI+™ anchor design reduces the amount of force required to set the anchor by up to 50%. The cylindrical plug design concentrates more expansion at the bottom of the anchor to maximize performance.
Invoice Description
Features
Back To Top- Installs with reduced effort compared to traditional drop-in style anchors
- Can be installed using the manual setting tool or Smart DI+™ system with a hammer drill
- Setting indicator makes identification of properly set anchors easy
- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work
- Anchor can be installed through standard fixture holes
- 20 ft-lbs tightening torque
Tech Specs
Back To Top| Type | Smooth Wall |
|---|---|
| Series | Smart DI+� |
| Thread Length | 13/16 in |
| Overall Length | 2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Bolt/Rod Size | 1/2 in |
| Drill Size | 5/8 in |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Size | 1/2/2013 |
| Thread Type | UNC |