DeWALT® 6320 Drop-in™ Smooth Wall Expansion Anchor, 5/8 in, Carbon Steel, 7/8 in Drill, 1-3/16 in D Min Embedment
Description
The steel drop-in is an all steel, machine bolt anchor available in carbon steel and two types of stainless steel. It can be used in solid concrete, hard stone and solid block. A coil thread version for forming applications is also available.
Invoice Description
Features
Back To Top- Internally threaded anchor for easy bolt removability and service work
- Flanged version installs flush for easy inspection and standard embedment
- Smooth wall drop-in can be installed flush mounted or below the base material surface
- Coil thread version accepts coil rod and typically used for concrete formwork applications
- 40 ft-lbs tightening torque
Tech Specs
Back To Top| Type | Smooth Wall |
|---|---|
| Series | Drop-in� |
| Thread Length | 1-3/16 in |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | N |
| Bolt/Rod Size | 5/8 in |
| Drill Size | 7/8 in |
| Finish | Zinc Plated |
| Minimum Embedment Depth | 1-3/16 in |
| Thread Size | 5/8/2011 |
| Thread Type | UNC |