DeWALT® 7424SD1-PWR SD1 Expansion Wedge Anchor, 1/2 in Dia, 5-1/2 in OAL, 3-3/4 in L Thread, Carbon Steel, Zinc Plated
Description
The Power-Stud®+ SD1 Anchor is a fully threaded, torque controlled, wedge expansion Anchor which is designed for consistent performance in cracked and uncracked concrete. Suitable base materials include normal weight concrete, sand lightweight concrete, concrete over steel deck and grouted concrete masonry. The Anchor is manufactured with a zinc plated carbon steel body and expansion clip for premium performance. Nut and washer are included.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Type | Expansion |
|---|---|
| Series | SD1 |
| Diameter | 1/2 in |
| Thread Type | UNC |
| Thread Size | 1/2/2013 |
| Thread Length | 3-3/4 in |
| Overall Length | 5-1/2 in |
| Drill Size | 1/2 in |
| Minimum Embedment Depth | 2-1/4 in |
| Shear Strength | 4195 lb |
| Tensile Strength | 4800 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Type | Threaded Stud |
| Maximum Work Thickness | 2-3/4 in |