DeWALT® DCD710S2 Compact Lightweight Cordless Drill/Driver Kit, 3/8 in Chuck, 12 VDC, 0 to 400/0 to 1500 rpm No-Load, 7-1/2 in OAL, Lithium-Ion/Integrated Battery
Invoice Description
12V MAX*3/8IN DRILL DRIVER KIT W/2 12V MAX LITHIUM ION BATTERY DEWALT CORDLESS DRILLS
Features
Back To Top- Compact, lightweight design fits into tight areas
- 2-speed transmission for optimal speed and torque control
- LED light provides visibility in dark areas
- Belt hook included for portability
- 189 UWO maximum power
Tech Specs
Back To Top| Type | Compact Lightweight |
|---|---|
| Chuck Size | 3/8 in |
| Number of Speeds | 2 |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Battery Type | Lithium-Ion/Integrated |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Color | Yellow |
| Control Type | Trigger Switch |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Bare Tool/Kit | Kit |
| Battery Included | Yes |
| Chuck Type | 1-Sleeve |
| No-Load Speed | 0 to 400/0 to 1500 rpm |
| Overall Length | 7-1/2 in |