DeWALT® DW245 VSR Drill, 1/2 in Keyed Chuck, 120 VAC, 0 to 600 rpm Speed, 12-1/4 in OAL, Tool Only
Invoice Description
DRILL, CORDED 1/2IN VSR 7.8 AMPS 600RPM 1/2IN CHUCK W/KEY AND HANDLE DEWALT CORDED DRILLS
Features
Back To Top- Helical cuts heat treated steel gears for long life and durability
- Metal gear housing for jobsite durability and increased reliability
- 2-finger, rubber trigger for increased comfort
- 360 deg side handle for greater control and versatility
- Triple gear reduction provides increased torque and reduces gear stress
- 600 UWO maximum power
- Steel gear
Tech Specs
Back To Top| Chuck Size | 1/2 in |
|---|---|
| Speed | 0 to 600 rpm |
| Number of Speeds | 1 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 7.8 A |
| Housing Material | Metal |
| Color | Yellow |
| Control Type | VSR Trigger Switch |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Chuck Type | Keyed |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Overall Length | 12-1/4 in |
| Tool/Kit | Bare Tool |