DeWALT® Guaranteed Tough® DW3106P5 Combo Large Diameter Thin Kerf Circular Saw Blade, 10 in Dia x 0.069 in THK, 5/8 in Arbor, Carbide Blade, 32/60 Teeth
Description
Packed with a thin kerf for fast, smooth cutting and computer balanced plate for helps to reduced vibration, DeWALT® large diameter construction saw blades power through a range of materials with ease. An exclusive wedge shoulder design places more steel behind each tip for helps to increased durability and accuracy, while an anti-stick coating minimizes friction and gum-up. Ideal for all softwood, hardwood, chipboard and plywood cutting applications using a table or miter saw.
Invoice Description
Features
Back To Top- Thin kerf design for smooth, fast cutting
- Ultra sharp construction carbide for long life and clean cuts
- Anti-kick back shoulder increases durability and helps prevent binding
Tech Specs
Back To Top| Type | Combo Large Diameter Thin Kerf |
|---|---|
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 0.069 in |
| Teeth Type | ATB |
| Number of Teeth | 32/60 |
| Tooth Angle | 7 deg |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| Cutting Depth | 4 in |
| Kerf | 0.095 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Blade Material | Carbide |
| Applicable Materials | Wood |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | N |
| Arbor Size | 5/8 in |