DeWALT® DW5418 Y 1/4 in. x 8-1/2 in. Rock Carbide SDS+ Hammer Bit
Description
The DEWALT 1/4 in. x 8-1/2 in. Rock Carbide SDS+ Hammer Bit can be used for various anchoring projects. It is intended for drilling holes in concrete and other masonry up to 1-1/8 in. diameter. This bit has a rock carbide tip for long-lasting usage.
Invoice Description
Features
Back To Top- For use with electric or cordless rotary hammers
- For drilling holes in poured concrete and other masonry up to 1-1/8 in. diameter
- Used by concrete contractors for spike and nail-in anchors for concrete forms
- Used by glaziers for spike anchors to help hold window and door frames
- Used by mechanical contractors for drop-in anchors to hold threaded rod for water and waste lines, cable tray and HVAC ducts
- Increased steel to help prevent breakage
- Elongated 4 flute helix for faster material removal
- Rock carbide tip for longer bit life
Tech Specs
Back To Top| Brand | DeWALT |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1/4 in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 6-1/2 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 8-1/2 in |
| Shank Size | 25-64 in |