DeWALT® DWE43114 High Performance Electric Angle Grinder, 4-1/2 to 5 in Dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Yes, Paddle Switch
Description
The DWE43114 4-1/2 in (115 mm)/5 in (125 mm) high performance cut-off/grinder with E-Clutch® shuts the grinder off when a wheel pinch or wheel stall occurs, extending the life of the gears and motor Dust Ejection System™ technology clears dust and debris for extra protection power tool shuts off before overheating with Power-Off® advanced overload protection.
Invoice Description
Features
Back To Top- E-Clutch® activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor
- Dust Ejection System™ provides durability by ejecting damaging dust and debris particles that enter through the air intake vents
- Dust Ejection System™, E-Clutch® overload protection, tool-free flange system
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Type | High Performance |
| Brand | DeWALT |
| Amperage Rating | 13 A |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Control Type | Paddle Switch |
| Cord Type | 6 ft |
| Dimensions | 13 in L |
| Dust Management | Yes |
| Handle Type | Barrel Grip |
| Horsepower | 2.3 hp |
| Housing Material | Plastic |
| Speed | 11000 rpm |
| Switch Type | Paddle |
| Tool/Kit | Kit |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wheel Diameter | 4-1/2 to 5 in |