DeWALT® DWE43265N Brushless Corded Small Angle Grinder With Kickback Brake and No Lock-On, 6 in Dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Black/Yellow, No Lock Trigger Switch
Description
This 5 in / 6 in brushless small angle Grinder, Rat tail with kickback Brake, no lock-on features a brushless motor so you never need to spend time and money servicing it for brush replacements. It has a brake and key perform and PROTECT™ features including kickback Brake, E-Clutch® and lanyard READY™ attachment points. This grinder is built for the long haul in relentless jobsite conditions.
Invoice Description
Features
Back To Top- Brushless motor requires no brush changes
- Brake stops wheel in 1 s or less on average using DW8824 wheel
- The electronic kickback brake engages when a pinch, stall or bind up event is sensed, engaging with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the motor off
- Power loss RESET® the ON/OFF trigger switch has a no-volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled to restart tool
- 2-stage trigger requires two actions to activate tool
- Lanyard Ready™ integrated lanyard attachment point (lanyard not included)
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Type | Brushless Corded |
| Brand | DeWALT |
| Amperage Rating | 13 A |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Color | Black/Yellow |
| Control Type | No Lock Trigger Switch |
| Dimensions | 18.7 in L |
| Handle Type | Side |
| Housing Material | Plastic |
| Speed | 9000 rpm |
| Switch Type | No Lock Trigger |
| Tool/Kit | Bare Tool |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wheel Diameter | 6 in |