DeWALT® DWE4557 Large Angle Grinder, 7 in Dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Yellow, Yes, Lock-ON/OFF Trigger Switch
Description
The DWE4557 angle grinder has a high power 4.7 hp motor with overload protection and 8,500 rpm for optimal material removal with 7 in grinding wheels. Dust ejection Systemâ„¢ prevents harmful dirst from entering the motor.
Invoice Description
Features
Back To Top- Lightweight design (11.6 lbs) lessens user fatigue
- Dust ejection system protects the motor from damaging particles entering air intake that would otherwise abrade the motor and increases brush life
- Anti-vibe trigger handle reduces user fatigue caused by vibration
- Automatic turn-off brushes shut down the tool when brushes need to be changed to avoid tool damage
- Low profile gear case allows for work in tight areas
- 8500 rpm provides optimal material removal with 7 in grinding wheels
- Brush door allows for quick brush replacement
- Quick-change guard allows user to quickly adjust guard to redirect sparks
- Soft-grip trigger handle provides greater comfort and control
- Thick, S style cord takes the abuse of the jobsite and shop environments providing durability and long life for the cord set
- 3-position side handle provides improved ergonomics for specific applications
Tech Specs
Back To Top| Type | Large |
|---|---|
| Wheel Diameter | 7 in |
| Speed | 8500 rpm |
| Horsepower | 4.7 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| Color | Yellow |
| Cord Type | 8 ft |
| Control Type | Lock-On/Off Trigger Switch |
| Dimensions | 20-3/4 in |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Dust Management | Yes |
| Handle Type | 3-Position/Side/Soft Grip |
| Housing Material | Plastic |
| Switch Type | Lock-ON/OFF Trigger |
| Tool/Kit | Bare Tool |