DeWALT® DWMT75295OSP Reducing Socket Adapter, 1/2 in Male x 3/4 in Female Drive, 2-1/8 in OAL
Invoice Description
IMPACT REDUCING ADAPTER, 3/4 DR X 1/2 IN 3/4 IN FEMALE, 1/2 IN MALE, LIFETIME WARRANTY, SOLD EACH, DEWALT IMPACT REDUCING ADAPTER
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Brand | DeWALT |
| Overall Length | 2-1/8 in |
| Adapter Type | Female x Male |
| Female Drive Size | 3/4 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Impact Rated | Yes |
| Male Drive Size | 1/2 in |
| Measurement System | Imperial |
| Specifications Met | ASME B107.110 |