DeWALT® DWMT88983OSP Socket, 3/8 in Hex Drive, 13/16 in, 6 Points
Invoice Description
SOCKET, STND, 3/8 DRDWT DWMT, 13/16, 6PT CHROME FINISH, 1-5/32" OAL, DIRECT TORQUE, STAMPED MARKINGS, LIFETIME WARRANTY, SOLD EACH
Features
Back To Top- DirectTorque™ technology
- Hard stamped markings
- Knurled control ring
Tech Specs
Back To Top| Brand | DeWALT |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Bolt Clearance Depth | 11/16 in |
| Drive End Width | 1-3/32 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Hex |
| Finish | Polished Chrome Vanadium |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Points | 6 |
| Opening Depth | 1/2 in |
| Overall Length | 1-5/32 in |
| Socket End Width | 1-3/32 in |
| Socket Size | 13/16 in |