DeWALT® Guaranteed Tough® DW5236 Premium Percussion Hammer Drill Bit, 1/2 in Drill Bit, 3/8 in Flat/Round Shank, 10 in D Cutting, Carbide Cutting Edge, 12 in OAL
Description
Power through masonry, concrete, rock, and more with DeWALT® hammer drill bits. Featuring rock carbide tips that maximize surface contact for extended bit life and a 4-flute design that cleans debris while you work. 3 flats on the shank eliminate bit slippage.
Invoice Description
Features
Back To Top- Two cutter carbide tip maximizes carbide surface contact for longer bit life
- Four flute design cleans debris out for fast, efficient drilling
- Three flats on shank eliminate bit slipping in chuck
Tech Specs
Back To Top| Type | Premium Percussion |
|---|---|
| Overall Length | 12 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 10 in |
| Shank Size | 3/8 in |
| Shank Type | Flat/Round |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Carbide |
| Finish | Bright |
| Color | Silver |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | N |
| Applicable Materials | Masonry, Concrete, Rock and Artificial Stone |
| Cutting Depth | 10 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 1/2 in |
| Point Type | Rock Carbide� |