DeWALT® High Performance™ Guaranteed Tough® DW8001 Cut-Off Wheel, 14 in Dia x 7/64 in THK, 1 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Description
The high Performance™ metal grinding wheel is a professional solution for a range of grinding applications. The grinding wheel is made with tested high Performance™ aluminum oxide for long-life and high material removal and full sheets of fiberglass for durability and safety. DeWALT® developed a proprietary material mix to maximize the wheel's lifespan and help you minimize tool replacement costs. With a high grain concentration, you are assured of aggressive grinding action and smoother running wheels, no matter what the job.
Invoice Description
Features
Back To Top- Tested high performance aluminum oxide grain for long-life and fast cutting
- High grain concentration for aggressive cutting action and smoother running wheels
- Proprietary material mix ensures durable long-life wheels and to maximize the wheels lifespan and help you minimize tool replacement costs
- 2 full sheets of fiberglass for durability and safety
- High performance metal grinding wheel is a professional solution for a range of grinding applications
- With a high grain concentration, you are assured of aggressive grinding action and smoother running wheels, no matter what the job
Tech Specs
Back To Top| Grit | 24 |
|---|---|
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 4300 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 1 in |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Low Power Chop Saw, High Power Stationary Machine, High Speed Portable Saw, Grinder and Circular Saw |
| Wheel Diameter | 14 in |
| Wheel Hardness | R |
| Wheel Thickness | 7/64 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |