DeWALT® IMPACT READY® DWA1786IR High Performance Impact-Rated Step Drill Bit, Imperial, 3/16 in Dia Min Hole, 7/8 in Dia Max Hole, 12 Steps, Titanium, 12 Hole Sizes, 1/4 in Shank
Invoice Description
STEP DRILL BIT 3/16IN-7/8IN IR IMPACT READY 1/4IN HEX SHANK TITANIUM 2-FLUTE SPIRAL DESIGN
Features
Back To Top- Titanium 2-flute spiral design provides longer life and better chip removal
- Laser engraved numbers increases step visibility
- Optimized for impact driver usage
- Split point tip increases speed
- Works with rotary drills
Tech Specs
Back To Top| Type | High Performance Impact-Rated |
|---|---|
| Minimum Hole Diameter | 3/16 in |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Number of Steps | 12 |
| Step Depth | 5/32 in |
| Number of Hole Sizes | 12 |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Size | 1/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Point Angle | 135 deg |
| Point Type | Split |
| Material | Titanium |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Material |
| Drill Diameter Measurement System | Imperial |
| Finish | TiN Coated |
| Hole Sizes Cut | 3/16 in, 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, 11/16 in, 3/4 in, 13/16 in, 7/8 in |
| Maximum Hole Diameter | 7/8 in |