DeWALT Power-Stud+ SD1 7436SD1 Expansion Wedge Anchor, 5/8 in Dia, 7 in OAL, 5 in L Thread, Carbon Steel, Zinc Plated
Description
The Power-Stud anchor is a fully threaded, torque-controlled, wedge expansion anchor. It is available in threaded, rod hanger and tie-wire versions suitable for applications in solid concrete and grout filled concrete masonry. The carbon steel threaded version is suitable for a variety of applications. The drill bit diameter necessary for proper installation is the same as the anchor diameter.
Invoice Description
Features
Back To Top- Consistent performance in high and low strength concrete
- Nominal drill bit size is the same as the anchor diameter
- Anchor can be installed through standard fixture holes
- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading
- Length ID code and identifying marking stamped on head of each anchor
- Anchor design allows for follow-up expansion after setting under tensile loading ultimate pullout 5440 lb
- Normal weight concrete, structural sand-light weight concrete, concrete over steel deck and grouted concrete masonry are applicable materials
Tech Specs
Back To Top| Type | Torque Controlled |
|---|---|
| Diameter | 5/8 in |
| Thread Type | UNC |
| Thread Size | 5/8-11 |
| Thread Length | 5 in |
| Overall Length | 7 in |
| Drill Size | 5/8 in |
| Minimum Embedment Depth | 2-3/4 in |
| Shear Strength | 6815 in-lb at 3000 psi and 4000 psi for Concrete |
| Tensile Strength | 5440 in-lb at 3000 psi, 6285 in-lb at 4000 psi Normal-Weight Concrete |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | DEWALT |
| In Stock | Y |