DeWALT® XP® DW4700 Turbo Diamond Saw Blade, 4 in Dia Blade, 1 in D Cutting, 5/8 in, 7/8 in, 20 mm Arbor/Shank, Wet/Dry/Fast Cutting
Description
With an extended performance diamond matrix, providing 450 times the life of conventional abrasives, DeWALT® XP® turbo blades help to remove material fast, with quick, easy cuts. these blades are ideal for concrete, brick, block and tile applications and deliver fast cuts with less power requirements and maintain their cutting depth without multiple blade changes.
Invoice Description
Features
Back To Top- XP® extended performance diamond matrix provides 450 times the life of conventional abrasives and enhanced material removal
- Continuous rim, turbo design for fast cutting across various applications
- Large diamond segments for optimal performance in concrete, brick, block and tile
- Extended performance diamond matrix provides longer life and enhanced material removal when compared with conventional abrasives
Tech Specs
Back To Top| Type | Turbo |
|---|---|
| Blade Diameter | 4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in, 7/8 in, 20 mm in |
| Cutting Depth | 1 in |
| Cutting Condition | Wet/Dry |
| Segment Height | 7.5 mm |
| Maximum Speed | 15200 rpm |
| Applicable Materials | Brick, Block, Concrete, Masonry and Tile |
| Brand | DeWALT |
| In Stock | Y |