Dixon® 1020812C 102 Standard Hose Barb, 3/4 x 1/2 in Nominal, MNPT x Hose Barb End Style, Brass, Domestic
Invoice Description
INSERT,MALE, BARBED HOSE, 1/2IN ID x 3/4INNPTF, BRASS, DIXON INSERTS
Features
Back To Top- All standard hose fittings are intended for use with hose clamps or crimped ferrules
- 360 cda brass construction
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling
- 0.97 in L barb
- 4 barbs
- 7/32 in W hex
- 17/32 in Dia barb
- Fixed fitting swivel torque
- Brass for corrosion resistance, ductility at high temperatures, and low magnetic permeability
- Barbed fitting for a tight seal on hoses
Tech Specs
Back To Top| Type | Standard |
|---|---|
| Nominal Size | 3/4 x 1/2 in |
| End Style | MNPT x Hose Barb |
| Hex Size | 1-1/16 in |
| Temperature Rating | -40 to 160 deg F |
| Material | Brass |
| Brand | Dixon |
| In Stock | Y |
| Barb Length | 0.97 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Length | 1.97 in |
| Number of Barb | 4 |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Series | 102 |