Dixon® 1517 Double Ear Pinch-On Clamp, 19/32 in Nominal, 0.551 in Closed Dia x 0.669 in Open Dia, Steel, Domestic
Invoice Description
DBLE EAR CLAMP, PINCH-ON, 19/32IN,OD:.551-.669 STEEL, 100/PK, SOLD PER PACK, DIXON EAR CLAMPS
Features
Back To Top- Increased diameter range over the single ear design
- Fast, simple and secure installation
- Warning: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling
Tech Specs
Back To Top| Type | Double Ear |
|---|---|
| Nominal Size | 19/32 in |
| Closed Diameter | 0.551 in |
| Open Diameter | 0.669 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | Dixon |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Domestic |
| Width | 0.315 in |