Dixon® GL115 Standard Dry Gauge, 0 to 30 psi, 1/4 in Connection, 2 in Dial, +/- 3-2-3 %
Invoice Description
GAUGE, 2IN, 0-30psi, 1/4IN BOTTOM MOUNT, ABS STANDARD CASE, DIXON GAUGES
Features
Back To Top- PowerFlex™ movement with polyester segment, designed to resist the effects of shock, vibration and pulsation
- Black aluminum pointer
- C-shaped bronze safety bourdon tube
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling
- Polycarbonate window
- Corrosion-resistant, ABS plastic case
Tech Specs
Back To Top| Type | Standard Dry |
|---|---|
| Accuracy | +/- 3-2-3 % |
| Temperature Rating | -40 to 150 deg F |
| Brand | Dixon |
| In Stock | Y |
| Connection Size | 1/4 in |
| Dial Diameter | 2 in |
| Material | ABS Case |
| Mounting Type | Lower |
| Pressure Range | 0 to 30 psi |