DuPont™ PB122SBU7X002500 Disposable Coverall With Elastic Wrist and Attached Skid-Resistant Boots, 7XL, Blue, 12 mil ProShield® 10 Basic SMS Fabric, 59-3/4 to 63-1/4 in Chest, 29-3/4 in L Inseam
Invoice Description
COVERALLS, PROSHIELD 10, BLUE WITH ATTACHED HOOD AND BOOTS, DUPONT PROSHIELD 10 COVERALLS
Features
Back To Top- ProShield® basic, spunbond melt blown spunbond (SMs) garments, are made to the high quality standards you have come to expect from DuPont™
- ProShield® 10 garments have been optimized for comfort, softness and breathability while enabling you to cut costs for disposable garments
- DuPont™ ProShield® basic disposable garments are designed for workers in a range of industries for nonhazardous dry particle and light liquid splash applications
- Attached hood with elastic around face opening
- Elastic opening for tighter fit at wrist
Tech Specs
Back To Top| Brand | DuPont |
|---|---|
| In Stock | N |
| Chest Size | 59-3/4 to 63-1/4 in |
| Closure Type | Front Zipper |
| Color | Blue |
| Fabric Weight | 1.3 oz/sq-yd |
| Inseam Length | 29-3/4 in |
| Material | 12 mil ProShield� 10 Basic SMS Fabric |
| Resists | Tear |
| Seam Style | Serged |
| Series | PB122S |
| Size | 7XL |