Durable U.S.A. 27PU40JV0417YY Medium Duty Swivel Wheel, 1250 lb Load, 4 in Dia x 2 in W, Poly/Steel Wheel, Red/Silver
Invoice Description
SWIVEL CASTER, POLYON, 4 X 2, RED, POLY ON CAST IRON, 800LB CAPACITY, 3/4 ROLLER BEARINGS, 4 X 4-1/2 PLATE, 2-5/8 X 3-5/8 TO 3 X 3 HOLE PATTERN, DOUBLE BALL RACEWAY, W/GREASE FITTING, DURABLE CASTERS
Tech Specs
Back To Top| Type | Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 1250 lbs |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Wheel Material | Poly/Steel |
| Wheel Color | Red/Silver |
| Plate Size | 4 X 4-1/2 in |
| Wheel Bearings | Roller |
| Brand | Durable Superior Casters |
| In Stock | Y |