Durable USA 11 General Duty Swivel Caster, 100 lbs Load Capacity, 2 in Wheel Diameter, 15/16 in Wheel Width
Invoice Description
SWIVEL PLATE CASTER, 2 X 15/16, BLACK, SOLID RUBBER, SOFT TREAD, 11 SERIES, 100LB CAP., PLAIN BORE, 1-7/8 X 2-9/6 PLATE, SOLD BY EACH, DURABLE CASTERS
Tech Specs
Back To Top| Type | General Duty Swivel Caster |
|---|---|
| Series | 11 |
| Load Capacity | 100 lbs |
| Wheel Diameter | 2 in |
| Wheel Width | 15/16 in |
| Wheel Material | Solid Rubber Soft (Tread) |
| Wheel Color | Black |
| Hole Spacing | 3-3/8 in |
| Mounting Type | Plate Mount |
| Frame Material | Standard Zinc Plated |
| Plate Size | 1-7/8 x 2-9/16 in |
| Wheel Bearings | Plain Bearing |
| Dimensions | 3-1/4 (H) in |
| Brand | Durable Superior Casters |
| In Stock | Y |