Durable USA 1250 Medium Duty Swivel Wheel, 1250 lbs (Load), 5 in (Dia) x 2 in (W), Red/Gray
Invoice Description
SWIVEL CASTER, POLY-PRO, 5IN X 2IN POLYURETHANE ON POLYOLEFIN WHEEL WITH ROLLER BEARING, MAROON/GRAY, 500LB CAPACITY, 4X4-1/2 TOP PLATE, 2--5/8X3-5/8 TO 3X3 BOLT HOLE, SOLD BY EACH, DURABLE.
Tech Specs
Back To Top| Type | Medium Duty Swivel Wheel |
|---|---|
| Series | 1250 |
| Load Capacity | 1250 lbs |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Wheel Material | Plastic/Poly |
| Wheel Color | Red/Gray |
| Wheel Bearings | Delrin Bearing |
| Brand | Durable Superior Casters |
| In Stock | Y |