Durable USA HT High-Temp Phenolic Wheel, 400 lbs (Load), 4 in (Dia) x 1-1/2 in (W), Brown
Invoice Description
HI-TEMP PHENOLIC WHEEL, 4 X 1/12 1-5/8IN HUB LENGTH, 1/2IN METAL BUSHING TO 3/8, TEMPURATURE RANGE -40 DEGREES TO 475 DEGREES CONTINUOUS, 400LB CAPACITY, SOLD BY EACH, DURABLE HIGH TEMP PHENOLIC WHEELS
Tech Specs
Back To Top| Type | High-Temp Phenolic Wheel |
|---|---|
| Series | HT |
| Load Capacity | 400 lbs |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 1-1/2 in |
| Wheel Material | Fiber Glass Filled Phenolic Resin |
| Wheel Color | Brown |
| Wheel Bearings | Plain Bearing |
| Hub Length | 1-5/8 in |
| Hardness | 95 Shore D |
| Temperature Range | -40 to 475 F |
| Resists | High-Temperature Resistant |
| Brand | Durable Superior Casters |
| In Stock | Y |