Power-Bolt Carbon Steel Flat Head Power-Bolt, 3/8 in (Dia), 3/8 in, Flat (Head)
Invoice Description
POWER BOLT FLAT HEAD 3/8INX 3-3/4IN
Tech Specs
Back To Top| Type | Carbon Steel Flat Head Power-Bolt |
|---|---|
| Diameter | 3/8 in |
| Thread Type | UNC |
| Thread Size | 3/8 in |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Head Style | Flat |
| Head Size | 3/4 x 15/64 in |
| Drill Size | 3/8 in |
| Minimum Embedment Depth | 2 in |
| Load Capacity | 3500 (Tension) @ 2000 psi;3985 (Shear) @ 2000 psi;4045 (Tension) @ 3000 psi;5205 (Shear) @ 3000 psi;4585 (Tension) @ 4000 psi;6425 (Shear) @ 4000 psi;5915 (Tension) @ 6000 psi;7440 (Shear) @ 6000 psi lbs |
| Material | Carbon Steel;Nylon (Compression Ring, Dust Cap) |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | DEWALT |
| In Stock | Y |