Edward W. Daniel Company Turnbuckle, 5/8 in - 11 (Thread), 3500 lbs (Working), 6 in (Take-Up), Carbon Steel
Invoice Description
5/8"X6" TURNBUCKLE BODY,3500# LIMIT CARBON STEEL, 3500# LIMIT, 5/8"X6" TURNBUCKLE BODY
Tech Specs
Back To Top| Type | Turnbuckle |
|---|---|
| Thread Diameter | 5/8 in - 11 |
| Working Load Limit | 3500 lbs |
| Take-up | 6 in |
| Close Length | 8-3/16 in |
| Material | Forged Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Brand | Edward W Daniel Company |
| In Stock | Y |