Edward W. Daniel Company Turnbuckle, 1/2 in - 13 (Thread), 2200 lbs (Working), 6 in (Take-Up), Carbon Steel
Invoice Description
TURNBUCKLE BODY, 1/2x6IN, CARBON STEEL, 2200# LIMIT, 3/4IN HEAD,7-1/2IN OAL, EDWARDS TURNBUCKLE BODIES
Tech Specs
Back To Top| Type | Turnbuckle |
|---|---|
| Thread Diameter | 1/2 in - 13 |
| Working Load Limit | 2200 lbs |
| Take-Up | 6 in |
| Close Length | 7-7/16 in |
| Material | Forged Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Brand | Edward W Daniel Company |
| In Stock | Y |