Evolution 10BLADEST Industrial Circular Saw Blade, 10 in Dia, 1 in, 5/8 in, 52 Teeth
Invoice Description
CRCLR SAW BLD, STEEL, 10IN 52 TPI, .078 THICK CARBIDE TIP, 5200 RPM,1IN BORE EVOLUTION CIRCULAR SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Type | Industrial |
|---|---|
| Diameter | 10 in |
| Arbor Size | 1 in, 5/8 in |
| Number of Teeth | 52 |
| Maximum Speed | 5200 rpm |
| Kerf | 0.078 in |
| Blade Material | Carbide |
| Applicable Materials | Mild Steel |
| Brand | Evolution |
| In Stock | Y |