EVOLUTION 12BLADEST Cutting Blade Steel Circular Saw Blade, 12 in Dia, 1 in Arbor, Metal Blade, 60 Teeth
Invoice Description
CRCLR SAW BLD, STEEL, 12IN 60 TPI, .083 THICK CARBIDE TIP, 1600 RPM,1IN BORE EVOLUTION CIRCULAR SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Brand | EVOLUTION |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Arbor Size | 1 in |
| Blade Material | Metal |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 12 in |
| Kerf | 0.083 in |
| Maximum Speed | 1600 rpm |
| Number of Teeth | 60 |
| Type | Cutting Blade |