Evolution 14BLADEAL Industrial Circular Saw Blade, 14 in Dia, 1 in, 80 Teeth
Invoice Description
CRCLR SAW BLD, ALUM, 14IN 80 TPI, .094 THICK CARBIDE TIP, 1600 RPM,1IN BORE EVOLUTION CIRCULAR SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Type | Industrial |
|---|---|
| Diameter | 14 in |
| Arbor Size | 1 in |
| Number of Teeth | 80 |
| Maximum Speed | 1600 rpm |
| Kerf | 0.094 in |
| Blade Material | Carbide |
| Applicable Materials | Aluminum |
| Brand | Evolution |
| In Stock | N |