EVOLUTION 180BLADEST Cutting Blade Metal Cutting Blade, 7 in Dia, 20 mm Arbor, Metal Blade, 36 Teeth
Invoice Description
CRCLR SAW BLD, STEEL, 7IN 36 TPI, .078 THICK CARBIDE, 3900 RPM, 20mm BORE EVOLUTION CIRCULAR SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Brand | EVOLUTION |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Arbor Size | 20 mm |
| Blade Material | Metal |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 7 in |
| Kerf | 0.078 in |
| Maximum Speed | 5800 rpm |
| Number of Teeth | 36 |
| Type | Cutting Blade |