EVOLUTION® 8BLADEMS Cutting Blade Steel Cutting Saw Blade, 8 in Dia, 5/8 in Arbor, Metal Blade, 50 Teeth
Invoice Description
CRCLR SAW BLD, STEEL, 8IN 50 TPI, .078 THICK CARBIDE TIP, 5800 RPM, 5/8 IN BORE, FITS MILWAUKEE 6370-20 SAW, EVOLUTION CIRCULAR SAW BLADES
Tech Specs
Back To Top| Type | Cutting Blade |
|---|---|
| Diameter | 8 in |
| Arbor Size | 5/8 in |
| Number of Teeth | 50 |
| Maximum Speed | 5800 rpm |
| Kerf | 0.078 in |
| Blade Material | Metal |
| Brand | EVOLUTION |
| In Stock | Y |
| Cutting Edge Material | Carbide |