Falcon Abrasive 4B41 A24TBE Type 1 Small Double Reinforced Extra Tough Snagging Wheel, 3 in Dia Max, 1/4 in THK
Invoice Description
3 X 1/4 X 3/8 TY 1 A24TBE W WHEEL
Features
Back To Top- Wheels are double reinforced with high strength woven fiberglass
- For use with portable straight shaft grinders
- Popular sizes and grades for use on portable tools
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 1 Small Double Reinforced Extra Tough |
|---|---|
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Brand | Falcon Abrasive |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 3/8 in |
| Grit | 24 |
| Head Thickness | 1/4 in |
| Maximum Diameter | 3 in |
| Series | A24TBE |