Falcon Abrasives 6A42 Type 1 Shatter Resistant Cut-Off Wheel, 6 in Dia x 0.062 in Thk, 1/2 in, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
6x.062x1/2 A60 COWheel 910- A60PBC 9040 MAX RPM
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 1, Shatter Resistant |
|---|---|
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.062 in |
| Arbor/Shank Size | 1/2 in |
| Grade | Fine |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 9040 rpm |
| Brand | Falcon Abrasive |
| In Stock | N |