Fibre-Metal® by Honeywell 4178DGN Wide Faceshield Visor, Dark Green, Propionate, 8 in H x 16-1/2 in W x 0.06 in THK Visor, For Use With F400, F500, FH66, FM70 and FM71 Faceshields, Specifications Met: ANSI Z87.1+, CSA Z94.3
Invoice Description
FACESHIELD, DRK GRN, WIDE, 8x16-1/2x.060IN, PROPIONATE, SOLD EACH, FIBER-METAL VISORS
Features
Back To Top- Fibre-Metal® faceshield windows are injection molded from propionate, which is superior to other window materials in every significant performance characteristic
- They are preformed at the factory to the exact curve of our crown protectors for easy installation, an exact fit and a perfect seal against dust, dirt and debris
Tech Specs
Back To Top| Type | Wide |
|---|---|
| Color | Dark Green |
| Material | Propionate |
| Visor Thickness | 0.06 in |
| Visor Height | 8 in |
| Visor Width | 16-1/2 in |
| Suitable For Use With | F400, F500, FH66, FM70 and FM71 Faceshields |
| Brand | Fibre-Metal by Honeywell |
| In Stock | Y |
| Specifications Met | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 |