Gardner Bender 46-104 Bent Tip Standard Cable Tie, 4 in L x 0.095 in W x 0.035 in THK, Nylon, Natural
Invoice Description
CABLE TIES, 4IN NATURAL 100/BAG, 18# MINIATURE, .035 THICK CABLE TIES, 4IN NATURAL
Features
Back To Top- Patented DoubleLock® design has teeth on both sides of the tie, ensuring 50% greater strength than industry standards
- Designed for strength, durability and reliability
- Bent tip ensures easy insertion into the tie head
- Easy slip during pull-thru due to smooth radiused edges
- Finger grips on end provides secure grip to tighten
- Made of nylon 6.6
Tech Specs
Back To Top| Brand | Gardner Bender |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Bundle Diameter | 3/16 in |
| Color | Natural |
| Length | 4 in |
| Lock Mechanism | Double-Locking Head |
| Material | Nylon |
| Temperature Rating | -40 to 185 deg F |
| Tensile Strength | 18 lb |
| Thickness | 0.035 in |
| Type | Bent Tip Standard |
| Width | 0.095 in |