Gates 6G2 High Pressure 2-Wire Braid Hydraulic Hose, 50 ft L, 4800 psi Working, Synthetic Rubber Cover and Tube
Invoice Description
3/8INID HYDRAULIC HOSE 2WIRE BRAID 4800W.P. PSI 4657-0126
Tech Specs
Back To Top| Type | High Pressure, 2-Wire Braid |
|---|---|
| Inside Diameter | 3/8 in |
| Outside Diameter | 0.73 in |
| Length | 50 ft |
| Working Pressure | 4800 psi |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Material | Synthetic Rubber Cover and Tube |
| Color | Black |
| Brand | Gates |
| In Stock | Y |