Hyde® 02150 Heavy Duty Putty Knife, 3-3/4 in L x 1-1/2 in W, High Carbon Steel Blade, Stiff Blade Flexibility
Invoice Description
STIFF PUTTY KNIFE, 1-1/2IN, CARBON STEEL BLADE, NYLON INTERLOCK HANDLE, HYDE TOOL PUTTY KNIVES
Features
Back To Top- High carbon steel blade individually ground, polished, mirror finished and clear coated
- Nylon projection interlock handle resists most common paint thinners and solvents
- Tapered handle design
- Full tang blade construction
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Blade Width | 1-1/2 in |
| Blade Length | 3-3/4 in |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Type | Full Tang |
| Handle Size | 4 in |
| Handle Material | Nylon |
| Finish | Mirror Polished |
| Color | Black/Silver |
| Brand | Hyde |
| In Stock | N |
| Blade Flexibility | Stiff |
| Handle Type | Cotton Interlock Knit |
| Non-Sparking | Yes |
| Number of Edges | 1 |