Igloo® 4101 400 Beverage Cooler, 10 gal Capacity, Yellow
Invoice Description
WATER COOLER, 10 GAL, YELLOW/RED W/CUP DOSP. BRACKET IGLOO WATER COOLERS
Features
Back To Top- Cooler maintains ice for 3 days at 90 deg F
- High visibility safety yellow color for easy identification, will not fade in direct sunlight
- Improved, heavy-duty side handles mounted with stainless steel screws into ABS plastic back-up plate
- Cup dispenser bracket
- Plastic, recessed, drip-proof, pushbutton spigot
- Wide mouth, pressure fit lid has molded-in contour handle and keeper cord
- All plastic, rustproof construction
- Foamed-in-place Ultratherm insulation
- Sanitary white liner
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Brand | Igloo |
| Series | 400 |
| Body Color | Yellow |
| Capacity | 10 gal |
| Depth | 17-1/4 in |
| Height | 23.85 in |
| Insulation Type | Foamed-In |
| Lid Color | Red |
| Material | Plastic |
| Width | 15.81 in |